Bohem spánku byl Hypnos, bohem snů Morfeus

Bůh spánku Hypnos

Hypnos, bůh spánku, kterému neodolal ani sám Zeus

Hypnóza je zřejmě to slovo, které se vám nyní vybavilo. Pochází z řeckého hypnos, spánek a také ospalost. A ze stejného slova pochází jméno řeckého boha spánku. Byl to syn bohyně noci Nykty a boha podsvětní tmy Tartara. Přicházel se svou matkou na svět každou noc a sesílal na všechno živé spánek, který zbavoval útrap a starostí. Lidem dával také sny. Jeho moci neodolal vůbec nikdo, dokonce ani nejvyšší bůh Zeus. Poprvé Dia uspal, když Héra chtěla zničit Hérakla, podruhé když proti vůli Dia pomáhal Poseidón v trojské válce Achajcům. Žil prý až u dalekého Ókeanu, nebo dokonce v podsvětní říši boha Háda. Jiné mýty uvádějí, že žil až na nejvzdálenějším severu, kde obklopen všemi sny pobýval v temné jeskyni.

Hypnos měl bratra Thanata, což byl bůh smrti. Jeho jméno najdeme ve výrazu euthanasie. Také jméno jednoho ze tří Hypnových synů Morfea vešlo do evropských jazyků v jiné než mytologické souvislosti. Morfeus byl bůh snů. Neměl svou vlastní podobu, vypadal vždycky jako osoba, která vystupovala v příslušném snu. Vlastní podobu mladíka s křidélky na spáncích měl, jen když odpočíval. Někdy je také zobrazován jako stařec s orlími nebo motýlími křídly. V rukou měl berlu, případně makovici, s kterou se lehce dotýkal lidských spánků. Dnes máme jméno tohoto boha v pojmenování opia, který pomáhá tlumit bolesti, ale je velmi nebezpečný jako návyková droga.

www.yashica-digital.czKomplexní online marketing

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení